Halk 53
HV
20 TEMMUZ Cumartesi 06:15

Sarp sınır kapısında Türk gümrüğü sınıfta kaldı

RİZE
Giriş Tarihi : 02-07-2023 13:57
Sarp sınır kapısında Türk gümrüğü sınıfta kaldı

Sarp sınır kapısında Türk gümrüğü sınıfta kaldı   

Haber:Dİlek ONAY CAN

 

Sarp sınır kapısındaki gişelerde bayram yoğunluğu olduğu halde  görevli sayısının çok az olduğu ve giriş ,çıkıs gişelerinin yarısının kullanılmadığı görülüyor.

 

Artvin’in Kemalpaşa ilçesinde bulunan Türkiye’nin Kafkaslar ve Orta Asya’ya açılan kapısı durumundaki Sarp Sınır Kapısı’nda kurban bayramı dolayısıyla  yoğunluk had safhaya ulaştı.Pasaport sorunu olmadığı için yerli ve yabancı turistlerin tercih ettiği Gürcistan'a, normalde  15 bin kişinin giriş yaptığı sınır kapısından 80,90 bin kişi giriş yaptı. 

Bayram tatili için gittiğim Batum-Gürcistan'a giriş yaparken gôzlemlediğim ;Türk gişelerindeki gôrevli ve açık olan gişe yetersizliği gelen turistleri canından bıktırmış olduğuydu.

 

Artvin Valiliği ve Artvin Emniyeti turizm açısından çok ônemli olan bu konuya neden bu kadar duyarsız anlamadım.Kuyrukta bekleyen vatandaşların görüsleri bu yetersizlik karşısında olumsuz oldu elbette. Bayramda devasa yoğunluğun olduğu giriş-çıkışlarda  gişede ki gôrevliler iki katına çıkartılacağına "Bayram izni"denilerek yarıya indirilmiş.Gişelerin de yarısı boş durumda.Dolayısıyla bu hengâmede insanlar kuyrukta beklerken bayılanlar, sinir krizi geçirenler yaşlıların,bebek ve çocukların perişanlığı içler acısı.Bölgemize gelen misafirlere bu yapılan zulümdür. Kendi elimizle turizmi provake ediyoruz. Artvin Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü turizm sezonunun açıldığı bu dönemde ivedilikle  bu konuyu çözmelidir. 

Ôte yandan Gürcü gümrüğünü ele alırsam, oradaki işleyiş olması gerektiği gibi. Giriş çıkış gişelerinin hepsi dolu. görevli sayısı oldukça fazla. Hatta yedek görevliler  beklemekte.İnsanlar işlemlerini çarçabuk yaparak geçiyorlar.

 

Neden biz aslında çözülmesi basit olan bu işi  başaramıyoruz ve ele güne mahcup oluyoruz.Bu hususta Tek yapılacak işlem var.Hele bayramlarda,özel günlerde görevli sayısını ikiye katlamak ve tüm gişeleri açık tutmak. 

Her şeyde olduğu gibi deyim yerindeyse   yaptığımız işi yüzümüze,gözümüze bulaştırıyoruz,işin özü bu. 

Bu millet sahipsiz değil.Nerede bizim yetkililerimiz,nerede İçişleri Bakanlığımız?Burada çok büyük vurdum duymazlık var. Kuyrukta bekleyen yerli ve yabancı turistler isleyişten dolayı bir çok serzenişte bulunarak "siz gazetecisiniz,sizin aracılığınızla bu konuyu Sayın Cumhurbaşkaımıza iletir misiniz,"dediler.

 

Sonuç itibarıyla;Türk gümrüğü dolayısıyla  Artvin Valiliği ve Emniyet müdürlüğü sınıfta kalmıştır

 

Saygılarımla...

AdminAdmin

YORUMLAR