Halk 53
HV
20 TEMMUZ Cumartesi 05:35

Atatürk Rizeli oldu

RİZE
Giriş Tarihi : 17-09-2022 22:01
Atatürk Rizeli oldu

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Rize’ye gelişinin 98. Yıl dönümü kapsamında Rize Valiliği Tören Alanında program düzenlendi.

Atatürk Anıtına Rize Valisi Kemal Çeber ve Rize Belediye Başkan Vekili Kemal Genç’in çelenk sunmasıyla başlayan program saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti.

Rize Belediye Başkan Vekili Kemal Genç günün anlam ve önemini belirten yaptığı konuşmada, “Atatürk, gezileri esnasında halkla yakın temas kurmaya özen gösterdi. Bu sayede hem gerçekleştirmiş olduğu inkılâpların uygulanışını yerinde görme, hem de gerçekleştirmeyi düşündüğü inkılâplarla ilgili olarak da halkın nabzını tutma imkânına sahip oldu.

Atatürk, 29 Ekim 1923 tarihinde TBMM’de oy birliği ile Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından 1938’de vefatına kadar geçen dönemde çok sayıda yurt gezisi yaptı. Atatürk’ün bu yurt gezilerinden biri 1924 yılında 29 Ağustos’tan 18 Ekim’e kadar 51 gün süren gezisidir. Atatürk’ün en uzun süreli bu yurt gezisi “Gazinin Sonbahar Seyahatleri” adıyla tanımlanmıştır. Atatürk’e eşi Latife Hanım, Rize Milletvekili Rauf Benli ile birkaç milletvekili arkadaşları eşlik etmiştir.

Rizeliler tarafından hemşehrilik teklif edildiğinde Atatürk tarafından resmi bir yazıyla kabul edilmiş ve bu gelişme milli gazetelerde “Atatürk Rizeli Oldu!” başlıklarıyla büyük yankı uyandırmıştır (29 Nisan 1923).

Atatürk’ün yurt gezilerinde görüldüğü üzere Rize’ye gelişleri de sadece seyahat amaçlı değildir. Mustafa Kemal’i ve Rize insanını bu coğrafyada bir araya getiren, bu birlikteliğin gerçekleşmesinin temel amacı Türkiye’nin bütünlüğünü, milletin bağımsızlığını yeniden elde etmesi ve millet egemenliğine dayalı, bağımsız Türk Devleti’nin ebedi-müddet yaşaması ideali olmuştur.

Cumhuriyetimizin ve milletimizin egemenliğinin ilelebet payidar kalması ve muhafaza edilmesi; bundan 98 yıl önce sergilenen o muhteşem birliktelik ve milli mücadele ruhunun sürekli diri tutulmasıyla mümkün olacaktır. Bu vesileyle 17 Eylül Atatürk’ün Rize’yi ziyaretinin 98. yıl dönümünde yine aynı milli duyguları paylaşırken, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyoruz” dedi.

Öğrenciler tarafından şiirler okunduğu programda, Rize Belediyesi Folklor ekibi tarafından gösteri yapıldı.

Valilik önündeki tören alanındaki programın ardından Atatürk’ün Rize’ye geldiğinde konakladığı ve halen Atatürk Müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlayan eve geçilerek müze hakkında yetkilerden bilgi aldı.

Törene; Rize Valisi Kemal Çeber, Rize Belediye Başkan Vekili Kemal Genç, Rize Vali Yardımcıları Gülhani Ozan Sarı ve Ertuğrul Arslan, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları yöneticileri ve vatandaşlar katıldı.

AdminAdmin

YORUMLAR