Halk 53
HV
18 MAYIS Cumartesi 10:20

İmkansız Denildi Oldu. O Meyveler Artık Rize'de Yetişiyor!

RİZE
Giriş Tarihi : 27-10-2023 10:46
İmkansız Denildi Oldu. O Meyveler Artık Rize'de Yetişiyor!

İki yıl öncesine kadar resimlerde gördüğümüz meyveler artık bahçelerimizde yetişiyor. İklim değişikliği Rize'nin bitki yapısını da değiştirdi. Bahçelerimiz de artık papaya, Aronya,, Tamarillo, kudret narı, avokado, çarkıfelek yetişiyor.

HABER ÇİĞDEM HACIFAZLIOĞLU 

İklim değişikliği Rize'nin bitki yapısını da değiştirdi. Ağırlıklı olarak çay, mısır, portakal. mandalina gibi ürünleri ile bilinen Rize'de daha önce adını hiç duymadığımız meyveler yetişemeye başladı.

Küresel ısınmaya bağlı olarak tüm dünyada olduğu gibi Rize'de de kendini gösteren iklim değişikliğinin etkileri şehrin bitki yapısını da değiştirmeye başladı. Kentte son yıllarda tarımsal ürünlerin veriminde düşme, farklı bitki türlerinin ise yetişmeye başladığı gözlemleniyor. Uzmanlar küresel iklim değişikliği ve kuraklığın bitkilerin strese girmesine, hücre yapılarının bozulmasına, buna bağlı kalite ve verimin düşmesine yol açtığına dikkat çekerken bölgeler arası bitki göçünün başladığını günümüzden 100 yıl sonra Karadeniz Bölgesi'nde Akdeniz bitki örtüsünün yaygın bir şekilde görüleceğini söylüyor.

Uzmanların dikkat çektiği iklim değişikliğine bağlı bitki göçü Rize'de ki bahçelerde kendini göstermeye başladı, Daha önce sadece portakal, mandalina, elma, erik gibi yöresel meyveler gördüğümüz bahçelerde bugün tropikal meyveler olarak bilinen ve ülkemizde Akdeniz Bölgesinde yetişen papaya, Aronya,, kumkat, Tamarillo, kudret narı, ağaç kavunu, avokado, armut guava yetiştiriliyor. Birkaç yıl öncesine kadar deneme ekimlerinde fazla büyümeyen karpuz meyvesi ise bahçeye gelişi güzel atıldığı zaman bile gerçek boyutlarda meyve vermeye başladığı gözlemleniyor.

İklimsel faktörlere bağlı değişimden dolayı Doğu Karadeniz de bazı illerde tarım alternatiflerinin geliştirilmesi amacıyla yapılan seralarda tropikal meyveler yetiştirilmeye başlandı. Önümüzde ki yıllarda bu meyvelerin bölgede alternatif ekonomik kaynak yaratacağı öngörülüyor.

AdminAdmin

YORUMLAR