Halk 53
HV
21 MAYIS Salı 12:35

NURDAN TAVUKÇUOĞLU ARDAL İKİZDERE DİRENİŞ ANITI İLE YAŞAYACAK

 Merhum CHP Rize eski kadın kolları başkanı Nurdan Tavukçuoğlu Ardal  adına İkizdere Direniş Anıtı yapılacak. Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu :‘’ Fındıklı Belediyesi olarak burada bir çardak direniş alanı yapacağım en kısa zamanda.  Direnişin sembolünü simgeleyen Nurdan adına bir anıt inşa edeceğiz.  Nurdan’ı burada yaşatacağız’’ dedi.

RİZE
Giriş Tarihi : 10-07-2023 12:20   Güncelleme : 10-07-2023 14:09

 İkizdere Direniş’ine katkıları ve gösterdiği çevreci tutum ile hafızalarda tazeliğini koruyan Rize’nin acı kaybı eski CHP Rize Kadın Kolları Başkanı merhum Nurdan Tavukçuoğlu Ardal adına İkizdere Direniş alanı ve anıt yapılacak. İkizdere Eskencidere’de yapılan taş ocağından kurtarılan iki fidan Nurdan Tavukçuoğlu Ardal adına Eskencidere’de dikildi.


‘’ NURDAN ARDAL DİRENİŞ ANITI’’

İkizdere’de taş ocağına karşı yöre halkının açtığı davada  mahkemece görevli bilirkişi heyeti  bölgeyi ziyareti sırasında pek çok çevreci yurttaş ve siyasiler yer aldı. Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu: ‘’ Fındıklı Belediyesi olarak burada  bir çardak, oturma alanı, direniş alanı yapacağım en kısa zamanda  ve burada Nurdan Ardal alanı veya ismini de birlikte vereceğiz ve Nurdan'ı burada yaşatacağız yapabilirsek. En kısa zamanda  çardak , oturma alanı ve direnişin sembolünü  küçük bir anıtta direniş anlatan yapabilirsek onu da Nurdan  anısına burada inşa edeceğimizi  Fındıklı halkı adına İkizdere’deki   direnişçilere görevimiz olsun’’ dedi.  

'‘ONUN MÜCADELESİNE DEVAM EDECEĞİZ’’

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Ankara  Milletvekili Semra Dinçer : ‘’ Çok yakın bir zamanda kaybettik Nurdan Başkanı. Buradaki katliam noktasında çok ciddi emekleri  ve mücadelesi vardı. Çok anlamlı bir şekilde taş ocağından kurtarılan iki tane fidanı  Nurdan Başkan adına diktik. Onu bu fidanlar ile yaşatacağız. Onun mücadelesine devam edeceğiz. Onun bırakmadığı bu mücadeleyi bizde bırakmayacağız.’’ Dedi.
 

‘’BU AĞAÇLARIN ÜSTÜNDE UZUN YILLAR YAŞATACAĞIZ’’ 

CHP Rize milletvekili Tahsin ocaklı:’’  Doğanın kalbinde bu  taş ocaklarının açtığı yara ne kadar derin hissediliyorsa bizim için de Nurdan’ın  eksikliği öylece hissediliyor aslında ama anılarını kendisini yaşam biçimini ideolojisi  elbette bizimle birlikte bu ağaçların üstünde uzun yıllar yaşatacağız’’ dedi

 

  Yöre halkı İkizdere Direniş’in  Başkan Ardal’ın hep yanlarında olup birlikte mücadele ettiklerini belirterek: ‘’ Ben kızımı yitirdim. O benim kızımdı. O benim kardeşimdi. Onu çok seviyorduk.  Gelirdi  bize uğrardı. Bizde onu çok güzel bir şekilde ağırlardık ve o da bizi kardeşi olarak bilirdi. Onu hiçbir zaman unutmayacağız Ruhu Şad Olsun,Mekanı Cennet Olsun’’ dedi.

AdminAdmin

YORUMLAR