Halk 53
HV
15 TEMMUZ Pazartesi 05:05

Prof. Dr. Şimşek yazdı ‘5N1K Gözüyle Kur'an'a Yolculuk ‘

Rizeli Göz Doktoru Prof. Dr. Şaban Şimşek 5,5 yılda yazdığı 16. kitabı ‘5N1K Gözüyle Kur'an'a Yolculuk’un kitabın ‘Meallerden, tefsirlerden yeterince bir şey anlamıyorum’ diyen herkese hitap ettiğini belirtti.

RİZE
Giriş Tarihi : 30-07-2023 22:30
Prof. Dr. Şimşek yazdı ‘5N1K Gözüyle Kur'an'a Yolculuk ‘

HABER:ARZU ERBAŞ


RTEÜ Tıp Fakültesi eski Dekanı, Rizeli Göz Doktoru Prof. Dr. Şaban Şimşek ‘5N1K Gözüyle Kur'an'a Yolculuk’ isimli kitabının tanıtım ve imza günleri için Karadeniz turuna çıktı. Prof. Dr. Şaban Şimşek 5,5 ayda hazırladığı 16. Kitabının imza turuna memleketi Rize’den başlayacak. ‘5N1K Gözüyle Kur'an'a Yolculuk’ kitabının tanıtımı için basınla bir araya gelen Prof. Dr. Şaban Şimşek kitabın ‘Meallerden, tefsirlerden yeterince bir şey anlamıyorum’ diyen herkese hitap ettiğini belirterek “5,5 yılı aşkın bir zamanda 5 bin saatten fazla, deyim yerindeyse “Bugün günlerden nedir saat kaçtır” demeden ölesiye çalıştığım bu Kur’ân terkibi. Kesinlikle kolay anlaşılır, akıcı üslubu şiirsel anlatımı ve bugünkü mana kodlarıyla artık insanımızın hizmetinde. İthaf ‘ben meallerden, tefsirlerden bir şey anlamıyorum’ diyen herkesedir. Bu bağlamda, bütün kalbimle inanarak söylüyorum ki; onu en sevdiğinizden gelen bir mektup heyecanıyla okuyacak, lafzından şiir lezzeti alacak, mana kodları zihninize işleyecek, hulasası aklınızda yer edecek, günümüzün baskın algısında, belki de size ters gelen pek çok şey gönlünüze sinecek” dedi.

‘ BİR MÜSLÜMANIN ANLAYACAĞI BİR DİLLE AKTARMAK İSTEDİM’

Prof. Dr. Şaban Şimşek “Dini öğrenmek için Kur'an'a bakmak lazım, ana kaynak o. Bir meal alıyorsunuz elinize, öyle şeyler var ki bir şey anlamak mümkün değil. Birbirleriyle bağlantısız tek tek kelime kelime tercüme edilmiş. Kur'an'da ayetler inerken ne zaman inmiş, nasıl inmiş, kime inmiş, muhatap kim bunların çoğunun meallerde cevabı yoktur. Onun için kitabın adını ‘5n1 k gözüyle Kur'an'a yolculuk’ dedik. Haberciliğin anayasası ne nerede ne zaman nasıl niçin ve kimdir, 5n 1k. Bu ayetlerde Allah'tan inen sözlü bir hitaptır, bir haberdir. O halde bu haberi en iyi anlamak için ve en iyi şekilde aktarmak için yapmamız gereken şey 1400 yıl sonra dahi bunun anayasasının, 5n1k'ya göre hazırlanmasıdır. Biz de bu kitapla bunu yapmaya çalıştık. Bir Müslümanın anlayacağı bir dille bunları aktarayım istedim” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Şaban Şimşek  31.07.2023 Pazartesi günü 13.00 - 16.00 saatleri arasında Rize 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet meydanındaki Rize Belediyesi sosyal tesislerinde hemşehrileriyle buluşarak sohbet, ve sunumla birlikte kitabını imzalayacak.

AdminAdmin

YORUMLAR