Halk 53
HV
18 MAYIS Cumartesi 10:22

RİZE’DE HEKİMLERDEN İNSANLIK ADINA “SESSİZ YÜRÜYÜŞ”

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri, Hekimler ve sağlık çalışanları Rize’de düzenledikleri ‘’Hekimler Sessiz Yürüyüş’’ adlı protesto ile İsrail’in Filistin’de işlediği savaş suçlarını protesto ettiler.

RİZE
Giriş Tarihi : 23-12-2023 22:27   Güncelleme : 23-12-2023 22:53

 
İsmail Karaman Kültür Merkezi önünden başlayan sessiz yürüyüş  15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan basın açıklaması ile son buldu.

Basın açıklamasının başlangıcında 22 aralıkta Irak’ın kuzeyinde teröristlerin hain saldırısı sonucu şehit olan askerlerimiz anıldı.

Hekimler ve sağlık çalışanları yaptıkları açıklamada:’'

Hekimler ve Sağlık Çalışanları olarak beyaz önlüklerimizle başlattığımız "Sessiz Yürüyüş" ümüz 6. Haftasında!

 

Sözlerime başlamadan önce sizlerle dün aldığımız acı haberi paylaşmak istiyorum.

Irak'ın kuzeyinde devam eden Pençe -Kilit harekatında 22 Aralık 2023 tarihinde bölücü terör örgütü mensupları tarafından yapılan saldırı ve akabinde sağlanan temasta;  Afyonkarahisarlı Piyade Teğmen Ramazan Günay,  Denizli'den Piyade Uzman Çavuş Mehmet Serinkan,  Gümüşhaneli Piyade Uzman Onbaşı İsmail Yazıcı, Tokatlı Piyade Sözleşmeli Er Yasin Karaca,  Malatya'dan Piyade Sözleşmeli Er Emre Taşkın ve Piyade Sözleşmeli Er Çağatay Erenoğlu... 6 askerimiz şehit olmuştur.

Hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine, Türk silahlı kuvvetlerine ve milletimize başsağlığı ve sabrı cemil niyaz ediyoruz.

 

Türkiye’de İstanbul Ankara İzmir başta olmak üzere Edirne’den Kars’a 40'tan fazla şehirde  aynı anda Filistinli masumların sesi olmak için, Siyonist işgalcilerin katliamını duyurmak ve bu zulme engel olmak için, vicdanlı kalabilmenin hâlâ mümkün olduğunu haykırmak için buradayız!

 

Geçtiğimiz hafta Han Yunus kentine yapılan saldırıdan sonra yaralılar Naser Hastanesi’ne getirildi. İşgalciler hemen bir gün sonra Naser Hastanesi’ni bombardımana tuttu.

İsrail, Gazze’deki bombardımanında Fransız Dışişleri Bakanlığı'nın bir çalışanını öldürdü. Fransa hükümeti veya herhangi bir uluslararası yapıdan hala tek bir açıklama gelmedi.

Ayrıca Filistin’in işgal altındaki diğer toprakları olan Batı Şeria ve Kudüs’te de İsrail ve yasadışı Yahudi işgalcilerin saldırılarında 301 Filistinli katledildi.

 

İnsanlığın çiğnendiği bu katliamda kimlerin hangi tarafta durduğunu görüyoruz.

Mesele kendi çıkarları olunca insanlık ve özgürlük dersi verenler, Gazze’deki vahşeti hangi vicdana sığdırabiliyorlar? diye sormak istiyoruz.

 

İsrail’in Gazze’ye uyguladığı bu soykırımın sesini kısmak için işbirlikçi Yahudi lobisi; Facebook, İnstagram ve diğer sosyal medya ağlarında Gazze’de yaşananları aktaran paylaşımlara erişim kısıtlaması getirdi. Bu zulmü duyuran birçok sosyal medya hesabı haksız yere kapatıldı. Erişim kısıtlamasına gitmeyen Twitter’ı da hedef alan, başta Disney olmak üzere eli kanlı işbirlikçiler, Twitter’a dava açarak bu zulmün duyulmasını engellemeye çalışmaktadır.

 

İsrail’in en büyük düşmanı gerçeklerdir. Gerçeğin temsilcileri basın mensupları ve gazetecilerdir. İsrail onlarca yıldır gazetecileri hedef almaktayken, sadece 7 Ekim’den bu yana Gazze’de 98 gazeteci öldürüldü.

 

Nerede basının özgürlüğü , nerede dokunulmazlık ? Dünyada hakim güç olarak görünenlerin samimiyetini işte buradan okuyabilirsiniz.

 

Gazze halkı; hayranlık verici dirayeti, adanmışlığı, sabrı ve cesareti ile dünyanın geri kalanına “kalp masajı” yapıyor. İnsanlığı derin uykusundan uyanıyor!

8 milyar insan, bir grup azgın işgalcinin pervasızca sürdürdüğü soykırıma daha fazla seyirci kalamaz!

Durumu kritik 5000 yaralının acilen tahliye edilmesi için Refah sınır kapısı derhal açılmalıdır!

Refah sınırında utanç tümörleri gibi bekleyen insani yardım tırlarının acilen Gazze içine geçişi sağlanmalıdır.

 

7 Ekimden bu yana Gazze'de;

İşgalci Siyonist İsrail saldırılarında şehid olanların ve kayıpların sayısı; 27 bin’i geçti!

8.000 çocuk öldürüldü! 

6.200 kadın öldürüldü!

310 Sağlık çalışanı, 97 Hekim öldürüldü!

Şifa Hastanesi başhekimi, el Awda Hastanesi Müdürü dahil 99 hekim ve sağlık çalışanı işgalciler tarafından tutuklandı.

Hastanelerden, ailelerinin yanından gözaltına alınıp kıyafetleri zorla çıkartılarak elleri bağlı şekilde bilinmeyen yerlere götürülüp alıkonulan sivillerin katledildiği haberleri geliyor! İşgal güçleri insanlığa ait tüm değer ve sınırları çiğneyerek katliamlarına devam ediyor!

 

52.600 konut,  282 okul ve üniversite 126 hükümet binası 112 cami 90 okul ve üniversite binası 23 Hastane, 53 sağlık ocağı bombalarla tamamen yıkıldı! 102 ambulans imha edildi!

254 bin konut, 200 cami, 3 kilise, 140 sağlık kuruluşu hedef alındı, tahrip edildi ve kullanılamaz durumda!

Enkazlar kaldırılamıyor, yaralılara ulaşılamıyor!

 7.000 kişi hala kayıp! Kayıpların %70'i çocuk ve kadınlardan oluşuyor!

Gazze Şeridi'nde yerinden edilen 1.9 milyon Filistin halkı; barınma, gıda, temiz su, ilaç ve sağlık hizmetinden yoksun şekilde yaşam mücadelesi veriyor!

355.000 kişi çeşitli bulaşıcı hastalıklara yakalandı!

1034 çocuk, kanser veya diyaliz hastası, 10 bin kanser hastası, 45 bin hamile ve 68 bin emziren kadın bakıma muhtaç halde, kansızlık, kanama ve ölüm riskiyle karşı karşıya! Hastaneler zorla boşaltıldı, artık neredeyse hiçbir sağlık hizmeti verilemiyor.

53 bin yaralı var! Çok Acil tıbbi müdahale yapılmazsa 5000 yaralı için artık çok geç kalınmış olacak!

 

Bu dehşet tabloyu seyreden Dünya Sağlık Örgütü, Birleşmiş Milletler, Uluslararası İnsan Hakları Örgütleri, NATO... Sizlere sesleniyoruz:

İnsan hakları ve uluslararası hukuk kuralları açıkça ihlal ediliyor.

Binlerce sivil, kadın ve çocuk acımasızca katledililiyor.

Dünya’daki bütün uyarı, yürüyüş, eylem, protesto, kınamalara rağmen İsrail pişkince ve göz göre göre savaş suçu işlemeye devam ediyorken; insanlıktan, vicdandan, hak ve hürriyetten ve ırkçılık karşıtı söylemlerden bahsettiğinizde samimiyseniz, bu zulmü durdurmak için daha neyi bekliyorsunuz ?

 

Elbette gün gün kaydettiğimiz bu savaş suçları bir gün karşınıza gelecek, dünyada ve ahirette bu zülmü işleyenlerden ve destek olanlardan hesabı sorulacaktır. Biiznillah

 

Bugün 23 Aralık, Rim yavrumuzun doğum günü, yaşasaydı bugün 4 yaşına basacaktı, ama işgalciler tarafından öldürüldü. Rim ve vefat eden diğer bütün çocuklarımız adına, bugünü Dünya Şehit Çocuklar Günü olarak kabul ediyor ve her yıl bu katliamı hatırlamak adına tarihe not düşüyoruz.

 

Buradan tüm dünyadaki hekimler, sağlık çalışanları ve vicdan sahibi insanları harekete geçmeye, bu onurlu yürüyüşte yer alarak zulme karşı durmak adına Sessiz Yürüyüş kervanımızda ses olmaya davet ediyoruz!

 

Kanıksamayacağız!

Normalleştirmeyeceğiz!

Sindirilmeyeceğiz!

 

Sabırla ve azimle zulme karşı duranlar olacağız!

 

Kuzey Irak’ta hayatını kaybeden şehitlerimizin ve Gazzede hayatını kaybeden kardeşlerimizin ruhları için, Allah rızası için Fatiha.’’ Dedi.

AdminAdmin

YORUMLAR