Halk 53
HV
15 TEMMUZ Pazartesi 04:36

''Rizeli İpsiz Recep Milli Kahraman'' Hayatı | Bilinmeyenler | Tarihçi Ali Taşpınar

Rizeli Tarihçi Ali Taşpınar İpsiz Recep'in hayatı ve bilinmeyen yönlerini paylaştı.

RİZE
Giriş Tarihi : 26-06-2024 16:40   Güncelleme : 26-06-2024 16:44
''Rizeli İpsiz Recep Milli Kahraman'' Hayatı | Bilinmeyenler | Tarihçi Ali Taşpınar

İpsiz Recep’ in bir Kırım Türkü olduğunu, Kırım’ dan bölgemize geldiğini kaydeden  Eğitimci- Yazar Ali Taşpınar, “İpçi Recep Rizeli bir Kuvayı Milliye Komutanıdır. Anadolu işgal edilmeye başladığı zaman hemen hemen her vilayetten her bölge bir veya birkaç tane insanımız bu işgale karşı direnmek için e harekete geçmiştir. Bunlara liderlik yapanlar vardı. Bu liderlerden biri de İpsiz Recep’ tir. Ayrıca bu bölgede Ali kansız’ da bir Kuvayı Milliye kahramanıdır. Kurtuluş Savaşı başlamadan önce, yani düzenli ordu kurulmadan önce bu Kuvayı Milli Komutanları ile istiklal harekâtı başlamıştı. Mondros Mütarekesine göre ordu terhis edilmiş, silah ve cephaneleri ellerinden alınmıştı. 30 Ekim 1918 yılında Anadolu işgal edilmeye başlamıştı. Bu işgale karşı yer- yer Kuvayı Milliye kurtuluş mücadelesini başlatmıştı” dedi

Taşpınar, “ Biz Kurtuluş Savaşı'nı durup dururken yapmadık. Savaşta bizimle beraber yenilen Almanya Avusturya Macaristan bir kısım topraklarını kaybetmiş ama geri kalan kısmında yine bağımsız devlet olarak varlıklarını devam ettirmelerini müsaade etmişlerdi. Türkiye veyahut O zamanki adıyla Osmanlı devleti' bu şans tanınmadı 13 Kasım 19 18'de İngiliz donanması başta olmak üzere Fransız, İtalyan ve Yunan donanmaları İstanbul'u işgal etmeye başladılar.  İstanbul'un işgali ile birlikte 15 Mayıs 1919'da İzmir Yunanlılar tarafından işgal edilmeye ve Anadolu'nun her tarafı galip devletlerin yani itilaf devletlerinin e işgaliyle sonuçlandı” dedi.

 

Taşpınar, “İpsiz Recep1862 yılında doğdu, 11 Haziran 1928 tarihinde vefat etti. Abdullah Emirali Oğullarından Hüseyin ve Cemile’ nin çocuğudur. Sakarya’ nın Karasu ilçesi Akçakoca’ da mezarı bulunmaktadır. İpsiz Recep çeşitli yerlerde savaşlara katıldıktan sonra Ankara’ ya gitmiş, kurtuluş savaşına katılmıştır. Kuvayı Milliyeyi anlatırken, Kurtuluş savaşını anlatırken İpsiz recep’ i de görüyoruz” dedi.

AdminAdmin

YORUMLAR