Halk 53
HV
15 TEMMUZ Pazartesi 06:19

TSK’NIN İLK KADIN AMİRALİ RİZELİ! BİR GÖKÇEN’DEN BİR GÖKÇEN'E!

Deniz Kuvvetleri Komutanlığında bir ilk gerçekleşti. Cumhuriyet Tarihi’nin ilk kadın amirali kurmay albay olarak görev yapan Gökçen Fırat oldu.

RİZE
Giriş Tarihi : 04-08-2023 23:40   Güncelleme : 04-08-2023 23:41
TSK’NIN İLK KADIN AMİRALİ RİZELİ! BİR GÖKÇEN’DEN BİR GÖKÇEN'E!

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarına göre Deniz Kuvvetlerinde  kurmay albay olarak görev yapan Gökçen Fırat Amiralliğe terfi ederek Cumhuriyet Tarihinde Deniz Kuvvetlerinde ilk kadın amiralİ oldu.
Cumhuriyet tarihinde ilk kadın pilot Sabiha Gökçen’den sonra TSK bünyesinde ilk kadın amiral aslen Rizeli olan Gökçen Fırat oldu.

Aslen  Rizeli olan Gökçen Fırat TSK’da ilk kadın amiral oldu.

 
İL KADIN AMİRAL GÖKÇEN FIRAT KİMDİR?

Aslen  Rize  Hemşin ilçesi, Ortaköy Mahallesinden Gökçen Fırat  22 Haziran 1977 tarihinde İstanbul'da doğdu. 1998'de Deniz Harp Okulundan mezun oldu. Deniz Harp Okulu öğrencilerinin donanma görevlerine hazırlandığı eğitim gemilerinden TCG Eğitim Bot-2'nin komutanlığını yaparak Türkiye'nin ilk kadın gemi komutanı oldu. TCG Yavuz fırkateyninde su altı silahları subaylığı ve denizaltı savunma harbi subaylığı yaptı.

 

Genelkurmay Başkanlığı ve Millî Savunma Bakanlığında karargâh görevlerinde bulundu. Norveç'teki SACT Müşterek Harp Merkezi'nde ve İngiltere'deki MC Northwood Deniz Komutanlığında görev yaptı.[1] 2019 yılında Deniz Harp Enstitüsünde kurmay subaylık eğitimini tamamladı ve deniz kurmay albay rütbesine terfi etti.

2023 yılında tuğamiral rütbesine terfi etti.

AdminAdmin

YORUMLAR